Údržba práčky – ako na to?

Náš technik s dlhoročnými skúsenosťami s opravami práčok Vám prináša krátky názor na to, ako by ste sa mali starať o Vašu práčku tak, aby nebola nutná jej oprava.

„Princípom čistenia vápenatých a iných usadenín z pracích práškov, je pôsobenie kyslého roztoku, získaného buď samostatne z octu, alebo samostatne z kyseliny citrónovej. Sám používam aj obe dohromady. Na tom nezáleží. Nastavíme ten program, ktorý napúšťa najmenej vody a počas tohto napúšťanie nalejeme cez násypku ocot alebo popísanú zmes. Po premiešaní práčku zastavíme a po otvorení dvierok ochutnáme kyslosť už zamiešanej vody. Ak je voda málo kyslá, bez obáv nalejte ďalšie potrebné liter octu alebo kyseliny citrónovej. Potom nastavte teplotu na 60, alebo aj na 90 st. C, program spustíme a postrážime si ohrev. Keď bude voda horúca, práčku bez vypúšťania vody v tejto fáze vypneme a necháme horúci roztok pôsobiť cez noc – jednoducho čo najdlhšie. Počas opravy práčok musím diely kde sú vápenaté nánosy dôkladne očistiť až usadeniny zmäknú a postupne ich ľahko odstránim. Najčastejšie sa jedná predovšetkým o kompletné násypky, vnútorné hadice, vykurovacie telesá, vypúšťací čerpadlá (bez motora) a iné. Prác kryštál. sódu odporúčam pridávať až pri praní bielizne, na zmäkčenie vody; do kyslého roztoku je zbytočná. Táto kyslá zmes neobsahuje žiadne iné chemikálie, nie je žieravá a nepoškodí ani tieto diely ani tesniace ložiská (ak už samo nie je opotrebované). Samo o sebe nie sú tieto usadeniny nijako závadné na chod práčky. Horšie je to, keď je náspyka tmavá od zažranej plesne, ktorá je prelezená neviditeľne v celom vnútornom priestore práčky. Potom sa tento pach ťažko odstraňuje a pri dôkladnom čistení dostávame z práčky neskutočné množstvo usadenín a špiny. Preto po praní odporúčam nechávať otvorené dvierka alebo horné veko po praní, aby si práčka „vydýchla“ a niekedy použiť dezinfekciu určenú na pranie bielizne.“

V prípade, že Vám tento „domácky“ návod alebo chemický prostriedok nepomôže, tak Vám odporúčame kontaktovať náš servis práčok v Bratislave. O Vašu práčku sa dôkladne a profesionálne postaráme tak, že bude prať ako nová!

Image