Servis práčok v Bratislave – rady a tipy od profesionálov

Okrem našich služieb v oblasti opravy práčok a servisu Vám ponúkame možnosť aj vymeniť starú práčku za novú. A práve to je dôvod prečo sme si pre Vás pripravili článok s niekoľkými radami a tipmi ako vybrať tú správnu práčku. Netušíte na čo sa máte pri výbere spotrebiča zamerať a čoho sa naopak vyvarovať? Ponúkame Vám prehľad tých najdôležitejších informáciách, ktoré by Vám pri výbere mohli pomôcť. Samozrejme v prípade, že sa rozhodnete osloviť náš servis – tak Vám s výberom osobne pomôžeme a zabezpečíme aby ste boli spokojný aj s našim servisom.

Existujú dva základné typy práčok. Práčka s predným plnením - táto verzia práčky je veľmi obľúbená, najmä ak v domácnosti riešite malý priestor. Ak máme práčku v kúpeľni, alebo v kuchyni môže nám horná časť slúžiť ako odkladacia plocha. Práčky s predným plnením sú lacnejšie a ľahko sa dajú zakomponovať napr. do kuchynskej linky. Druhým typom je práčka s vrchným plnením, ktorá vyžaduje dostatočný priestor nad sebou, kvôli otváraniu dvierok. Všeobecne platí, že práčky s vrchným plnením sú rozmerovo menšie, než s predným plnením. Práčky s predným plnením majú šírku cca 60 centimetrov, naopak práčky plnené vrchom okolo 40 centimetrov. Hĺbka pri prednom plnení je 32, 40 alebo 60 centimetrov, pri vrchnom plnení je to vždy 60 centimetrov. Rozhodujúce by pre Vás mali byť dispozičné možnosti Vašej domácnosti. Vyberajte teda ten prístroj, ktorý jej bude vyhovovať.

V rozhodovaní hrá väčšinou zásadnú úlohu cena práčky. Je ale dobré si uvedomiť, že hľadáme spotrebič na mnoho rokov, a preto neodporúčame vyberať najlacnejší a najmenej vybavený model. Je lepšie zamerať sa na strednú a vyššiu triedu, ktorá zaručuje určitú kvalitu a tým pohodlný chod prania v domácnosti.

Keď sušíte bielizeň v byte, je dobré vyberať práčku s čo najrýchlejším odstreďovaním. Čím sú otáčky vyššie, tým je bielizeň rýchlejšie suchá. Odstreďovanie sa udáva v počte otáčok za minútu. Čím viac ich práčka má, tým má lepšie ukotvenie a tlmiče. V strednej triede sa množstvo otáčok pohybuje od 500 do 1000 otáčok za minútu. Väčšinou máte na výber a môžete si podľa potreby nastaviť požadovanú hodnotu. Mnohí predajcovia odporúčajú mať aspoň 1100 otáčok, ale z bežnej praxe Vám určite postačí aj 900.

A čo spotreba vody a elektrická trieda? Tu je dôležité myslieť dopredu. Úspornejšie práčky totiž bývajú drahšie, ale investícia sa Vám mnohokrát čoskoro vráti. Niektoré typy práčok spotrebujú na jedno pranie menej ako 40 litrov vody, iné Vás môžu pripraviť aj o 80 litrov. Spotreba elektrickej energie sa značí písmenami A až G. Ak chcete prať čo najúspornejšie vyberajte v triedach A, alebo A+.

Dôležitý aspekt je aj hmotnosť bielizne, ktorú práčka pojme. Najčastejšie sa táto hodnota pohybuje od 3 do 6 kilogramov. Možno povedať, že obvyklé množstvo je 5 kg, čo väčšinou býva optimálna kapacita pre 2 - 4 člennú domácnosť. Práčky, ktoré majú väčšiu kapacitu sú vybavené váhovú automatikou, ktorá upravuje množstvo vody podľa množstva bielizne. Podobne ako spotreba elektriny sa účinnosť prania označuje písmenami A až G, pričom písmeno A má zaručovať najkvalitnejšie vypranie.

Keďže dnešná doba je stále uponáhľaná, niektoré práčky umožňujú odložiť začiatok prania až o niekoľko hodín. Túto funkciu môžu oceniť napríklad zamestnané ženy, ktoré po príchode domov majú rovno vyprané. Tiež je vhodná pre domácnosti, ktoré využívajú lacnejší nočný prúd. Pri každej práčke môžeme nastaviť niekoľko ďalších funkcií, ako je teplota vody, alebo základný program, ktorý vypovedá o materiáli čo perieme a určuje počet otáčok pri odstreďovaní. Ďalšie funkcie majú za úlohu napríklad šetriť bielizeň. Aby ovládanie pračiek bolo čo najjednoduchšie, slúžia na nastavenie funkcií prevažne otočné regulátory a tlačidlá. Väčšina dnešných práčok má tiež displej, na ktorom sa znázorňuje čas od začiatku až do konca programu, nastavená funkcia, alebo prípadné označenie poruchy.

A ako sa starať o práčku? Aspoň v krátkosti - po každom praní je dobré nechať otvorené dvierka, aby práčka vyschla. Raz za čas stačí vyčistiť priehradky na pracie prostriedky a aviváž, pokiaľ práčka nemá samočistiace čerpadlo tak je dobré čistiť filter. Ak nebudeme dlhšiu dobu práčku používať, je vhodné vypustiť vodu zo samočistiaceho čerpadla. Veríme, že Vám rady nášho technika, ktorý sa špecializuje na opravy práčok a opravy sušičiek v Bratislave, pomohli a v prípade potreby novej práčky nás oslovíte. Radi Vám pomôžeme s výberom a odporučíme najlepší možný model z pohľadu kvality a ceny.

Image