Ako sa starať o práčku, sušičku či umývačku riadu?

Oprava umývačky riadu a oprava práčky nemusí byť vôbec predražená ak jej majiteľ s ňou zaobchádza po kúpe podľa odporúčaní. Prinášame Vám preto pár tipov, vďaka ktorým môžete predĺžiť životnosť Vašej práčky aj o niekoľko rokov!

Ako sa starať o práčku

Pravidelne čistite filter. Pokiaľ filter priebežne nekontrolujeme, hrozí nebezpečenstvo, že práčka prestane vypúšťať vodu, prípadne sa ani nerozbehne. Ďalej by ste mali používať kvalitné značkové prášky a aviváže. Zdanlivo výhodná kúpa prášku neznámej značky sa Vám môže časom pekne predražiť. Nejde len o to, že nebudete mať bielizeň dokonale čistú, ale nadmerné množstvo nerozpustných usadenín môže v práčke plesnivieť a nepríjemne páchnuť a následne znížiť životnosť niektorých dielov práčky. Snáď netreba hovoriť, že po praní by ste mali nechať práčku pootvorenú. Predídete tak tvorbe plesní a zápachu zo zbytku vody a vlhkosti, ktorá zostáva v práčke po vypraní. Okrem toho odporúčame pri praní pridávať aspoň 3 krát mesačne prostriedky proti usadzovaniu vodného kameňa v práčke. Pred praním starostlivo prehľadajte vrecká a odstráňte z nich všetky zabudnuté predmety, ktoré môžu v priebehu prania zapadnúť do bubna, prípadne poškodiť gumovú manžetu pri dverách, upchať a poškodiť čerpadlo. Nezabúdajte ani na čistotu práčky a pravidelne vytierajte manžetu a ošetrujte natieraním doporučeným prípravkom (1x za kvartál podľa intenzity prania).

Ako sa starať o umývačku riadu

Netreba snáď znova pripomínať, že pravidelné čistenie umývačky zabezpečí jej dlhú životnosť. Na čistenie môžete použiť suché handričky alebo obrúsky určené na čistenie elektroniky a špeciálne čističe v potrebnom rozriedení. Pred uložením riadu do umývačky je dôležité najprv odstrániť zvyšky jedla kyslej povahy, ktoré môžu reagovať s vodou a vytvoriť koróznu vrstvu. Každý kus riadu musí mať v umývačke svoje miesto. Najmä sklo by sa pri trení o iné kusy mohlo poškodiť. Dbajte tiež na to, aby sa striekacie ramená voľne otáčali a nenarážali na žiadnu prekážku. Veľké a ťažšie kusy riadu by mali byť umiestnené v spodnom koši umývačky, do horného koša ukladajte malé alebo krehké kúsky. Príbory vkladajte do koša rukoväťou dole. Inak riskujeme nielen zranenie, keď budeme nože a príbory z umývačky vyťahovať, ale mohlo by dôjsť aj k poškodeniu samotnej umývačky. Do dávkovača vložte čistiaci prostriedok, ktorý má za úlohu odstrániť a rozpustiť znečistenie pod tečúcou vodou, zabrániť usadzovaniu vodného kameňa, odstrániť prípadné škvrny a ochrániť riad. Optimálny výsledok dosiahnete len vtedy, ak dodržíte odporúčané dávkovanie. Hoci všetky typy umývačiek obsahujú zmäkčovacie systémy, ktoré tvrdú vodu zmäkčia, je dobré pridávať špeciálnu soľ a zabrániť prítoku tvrdej vody do vnútornej časti zariadenia umývačky. Príliš veľa tvrdej vody môže viesť k vytváraniu matných povlakov.

Každá obchodná značka a i druh výrobku má rad špecifických odporúčaní, ako v záujme predĺženia životnosti výrobku je potreba elektrický spotrebič udržiavať, ošetrovať a čistiť. Preto je nutné dôkladné preštudovať príslušný návod, ktorý je vypracovaný pre konkrétny typ a značku výrobku. Ak by ste však aj napriek snahe udržiavať spotrebič potrebovali servis pračiek v Bratislave, tak nám neváhajte zatelefonovať.

Image