Ako sa starať o práčku, aby nám čo najdlhšie vydržala

Každý chce spotrebiče, ktoré mu budú dlho a dobre slúžiť. Preto im musíme venovať patričnú starostlivosť. Prinášame niekoľko užitočných rád, ako sa starať o práčku, aby bola jej životnosť čo najdlhšia a výsledky prania tie najlepšie. Pokiaľ sa budete našimi typmi riadiť, bude vám spotrebič slúžiť dlhé roky.

  • Zničte baktérie a nepríjemný zápach
  • Minimálne raz za štvrť roka spustite na práčke cyklus na 90 ° C. Pokojne aj naprázdno, prípadne môžete do bubna vložiť špinavé hrebene v pevnom obale, ktorý sa predáva na pranie topánok. Horúca voda krásne hrebene vyčistí a zároveň zabije všetky baktérie, odstráni všetky nečistoty a tým zničí nepríjemný odér. Rôzne zvyšky a špiny sa v práčke usadzujú priebežne a vysoká teplota si s nimi dokáže veľmi dobre poradiť. Je však potrebné pamätať na to, že vo chvíli, keď zapínate práčku bez bielizne, je potrebné vypnúť fázu žmýkania. Zároveň je dôležité nechávať po praní dvierka práčky otvorené, kým dostatočne nevyschne.

  • Pravidelne čistite filter, aby sa neupchal
  • Pri starostlivosti o práčku je nutné myslieť aj na pravidelné čistenie filtrov, ktoré bránia prieniku nečistôt a cudzieho materiálu do vody v práčke alebo do čerpadla. To, ako často filter čistiť, závisí na intenzite prania. Zanesenie filtra prívodu vody zistíte vo chvíli, keď práčka prestane napúšťať dostatočné množstvo vody, aj keď je vodovodný kohútik otvorený. Je nutné filter vybrať a dôkladne prečistiť.

  • Pozor na kovové predmety v práčke, môžu spôsobiť problémy
  • Z našej skúsenosti vieme, že práčky sa tiež často poškodia kvôli predmetom, ktoré zostali vo vreckách oblečenia. Počas prania vypadnú do bubna a spôsobia mu „odreniny“. Kovové predmety, ako napríklad mince, sa dokážu dostať aj mimo bubon do útrob práčky a môžu spôsobiť aj predratie plastovej nádrže, o ktorú sa predmet rotáciou bubna trie. Pred praním je vhodné zapnúť všetky gombíky, zipsy a predovšetkým dôkladne skontrolovať vrecká.

  • Vkladajte do bubna správne množstvo bielizne, lepšie sa vyperie
  • Problémom je tiež preplňovanie práčky. Vždy je dobré sa riadiť odporúčanou kapacitou. Preťažovanie má zlý vplyv nielen na životnosť práčky, kedy dochádza predovšetkým k nenávratnému poškodeniu tlmičov, ale aj na výsledok prania. Myslite aj na skutočnosť, že niektoré materiály, predovšetkým vlna, majú veľkú nasiakavosť a praním sa niekoľkonásobne zvyšuje ich hmotnosť. V týchto prípadoch je potrebné vopred počítať s menším plnením práčky než napríklad u bavlny.

    Image